Blå Platon fuktskyddsmatta är en luftspaltsbildande matta i polypropylen avsedd för fuktskydd av trägolv eller golvskivor på betong. Mattan används främst i mekaniskt ventilerade golvkonstruktioner där den leder bort fukt från betongen och hindrar fukt att skada övergolvet. Produkten levereras som rulle om cirka 10,7 m².
Mattans dynamiska knoppar ger både stötdämpning och stegljudsreduktion, vilket förbättrar ljudkomforten i rummet. Isola tillverkar Platon-mattan för att ge en fuktsäker och hållbar grund under trägolv i både renovering och nybyggnation.
Bygghöjden på cirka 6 milimeter skapar en definierad luftspalt mellan betong och övergolv. Denna spalt ger möjlighet för fukt att transporteras bort och minskar kapillär fuktpåverkan på träbaserade golv. Mattans täta skarvar förhindrar dessutom direkt fuktgenomträngning uppåt.
Platonmattans knoppar i polypropylen ger förbättrad stötdämpning och minskar stegljud med cirka 16–20 dB. Stötdämpningen uppges till cirka 35 % enligt DIN 18032‑2, vilket gör mattan lämplig när du vill kombinera fuktskydd med bättre gångkomfort.
| Produktnamn | FUKTSKYDDSMATTA ISOLA BLÅ PLATON 1.07X10M 10.7M² |
|---|---|
| Artikelnummer | 1394381 |
| Vikt | 0.553000 |
| EAN-nr | 7057754040014 |
| Netto vikt | 0.553 |
| Varumärke | ISOLA |
| Produkttyp | Fuktskydd |
| Dimensioner | 10000 x 1070 x 6 mm ( L x B x T ) |
| Material | POLYPROPYLEN |
| Primär färg | Blå |
| Bredd | 1070 mm |
| Längd | 10000 mm |
| Tjocklek | 6 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto