Pelletmodul för rökning och långsam grillning
iQue pelletmodul Pellet Core 400 gör det möjligt att använda din Baron 490 IRX både som kraftfull gasolgrill och som pelletgrill för rökning. Modulen ger jämn och kontrollerad värme vid low and slow‑tillagning och passar bra för rätter som ribs, brisket och pulled pork.
När du är klar med rökningen kan du enkelt växla tillbaka till traditionell gasolgrillning. Det ger en flexibel grillupplevelse som fungerar lika bra för snabb vardagsgrillning som för längre BBQ‑sessioner.
Digital kontroll med iQue‑systemet
Pelletmodulen är utrustad med Broil King iQue‑system som ger exakt temperaturkontroll via mobilapp. Temperaturen styrs elektroniskt med hjälp av digital Accu‑Temp‑termometer, förinställda temperaturprogram och PID‑styrning för stabil värme. Tre temperatursonder ingår, två för kött och en för grillen.
Pelletstanken rymmer upp till 8,15 kilogram pellets och modulen har automatisk pelletsmatning samt lättåtkomlig ask‑ och fettuppsamling. Monteras på grillens sidobord, sidohylla ingår ej.
Medföljande tillbehör
Teknisk information
| Produktnamn | PELLETMODUL BROIL KING CORE 400 |
|---|---|
| Artikelnummer | 1646303 |
| Vikt | 16.330000 |
| EAN-nr | 0062703740058 |
| Netto vikt | 14.370 |
| Varumärke | BROIL KING |
| Produkttyp | Pelletsgrill |
| Primär färg | Svart |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto