BAUHAUS Montageservice erbjuder dig som kund montering och installation av denna produkt till ett fast pris efter utfört hembesök. Avståndet från adress för montering till närmsta BAUHAUS-varuhus ska vara inom en radie av 4 mil.
Användningsområde
Till vägg: Ja
Till golv: Nej
Frostsäker: Ja
Till golvvärme: Nej
Tillbehör att köpa till
Fästmassa för mosaik (säkerställ att fästmassan fungerar med materialen i mosaiken)
Fogmassa
Silikon
Verktyg
Kakelkryss eller fogsnöre
Kakelskärare
Teknisk information
Typ: Mosaik
Material: Keramik
Storlek ark(cm): 31.6x31.6
Tjocklek (mm): 7-8
Yta: Blank
Färg: Vit
Artikelnummer: CG GA2
Förpackningsinformation
Säljenhet: Ark
M² paket: ca 0,099
Plattor per ark: 1
Rekommenderad Fästmassa: Fästmassa för mosaik.
Övrig information
Var vänlig och observera följande punkter innan du monterar ditt kakel/klinker
1. Säkerställ alltid att det är samma brännkod på alla paket samt att plattorna är felfria innan montering. Ett tips är att köpa ett paket mer än vad du behöver så du kan byte ut ev trasiga plattor i framtiden. På så vis får du fortfarande plattor med samma brännkod om olyckan skulle vara framme.
2. Kakel/klinker/mosaik är ofta naturmaterial, därför kan färgskiftningar och små storleksvariationer förekomma. Detta gäller speciellt natursten och är inte skäl för reklamation. Kontrollera därför produkterna noggrant innan montering.
3. Under uppsättningsarbetet kontrollera löpande så att det inte förekommer skräp, repor eller andra felaktigheter på plattorna
4. Tänk på att kontrollera bärighet och styrka i underlaget innan montering
5. Reklamationer på uppsatt kakel/klinker godtas ej.
| Produktnamn | MOSAIK NIPPON SQUARE BLANK VIT 2.5X2.5 CM |
|---|---|
| Artikelnummer | 1388314 |
| Vikt | 1.500000 |
| EAN-nr | 4019525697820 |
| Netto vikt | 1.490 |
| Varumärke | Welscheit |
| Produkttyp | Mosaik |
| Dimensioner | 316 x 316 x 8 mm ( L x B x T ) |
| Material | KERAMIK |
| Användningsområde | Vägg |
| Frostsäker | Ja |
| Mönster | Enfärgad |
| Slitageklass | PEI 1 |
| Finish | Glossy |
| Primär färg | Vit |
| Bredd | 316 mm |
| Längd | 316 mm |
| Tjocklek | 8 mm |
| Variant Färg | Vit |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto
