BAUHAUS Montageservice erbjuder dig som kund montering och installation till ett från-pris på denna produkt. Avståndet från adress för montering till närmsta BAUHAUS-varuhus ska vara inom en radie av 6 mil.
Decor Concrete Nest Grå är en dekorativ pendellampa i betong med en G9‑sockel, framtagen för modern inomhusbelysning med tydliga industrinotiser. Lampan kombinerar svalt, robust material med mjuka former och fungerar väl som takpendel i rum där du vill skapa karaktär och atmosfär. Osrams design lämpar sig för dig som vill ha en utbytbar ljuskälla och flexibel ljusbild.
Armaturen är avsedd för inomhusbruk och passar särskilt i vardagsrum, hall, entré och trapphus där du vill ha en dekorativ mittpunkt. Observera att max rekommenderad effekt för LED‑ljuskälla är 5 W per sockel och att armaturen inte är dimbar. Observera att ljuskälla inte medföljer.
Med tre G9‑socklar kan du själv välja ljusstyrka och färgton efter behov. Du kan välja varmvitt för mysbelysning eller något klarare ljus för funktionella ytor. Maximal rekommenderad effekt är 5 W LED per sockel; armaturen är inte dimbar, så välj ljuskälla därefter.
Den synliga betongen ger ett rått och modernt uttryck medan glasskärmen ger ett mjukt ljus. För att bevara utseendet, rengör med en mjuk, torr eller lätt fuktad trasa och undvik kraftiga rengöringsmedel eller hårda slag mot ytan. Eftersom armaturen har IP20‑klassning bör den installeras i torra inomhusmiljöer.
| Produktnamn | PENDELLAMPA OSRAM DECOR CONCRETE NEST GRÅ |
|---|---|
| Artikelnummer | 1634560 |
| Vikt | 4.715000 |
| EAN-nr | 4099854459160 |
| Netto vikt | 4.550 |
| Varumärke | OSRAM |
| Produkttyp | Pendel över Ø25 cm |
| Serie | Concrete |
| Dimensioner | 500 x 385 x 1500 mm ( L x B x H ) |
| Användningsområde | Inomhus |
| Spänning (V) | 240 |
| Garanti | 5 år |
| Sockel | G9 |
| IP Klass | IP20 |
| Material lampa | Betong |
| Material lampskärm | Glas |
| Primär färg | Grå |
| Bredd | 385 mm |
| Höjd | 1500 mm |
| Längd | 500 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto
