Betongskruv Essve EUS2-Hf Zf är en högpresterande betongskruv som ger säkra infästningar i både sprucken och osprucken betong. Skruven har ett sexkantshuvud med fläns och är tillverkad av specialhärdat stål med zinkflake-ytbehandling, vilket gör den lämplig för måttligt korrosiva utomhusmiljöer. Den induktionshärdade spetsen skär lätt in i betongen samtidigt som den duktila stammen minskar risken för åverkan vid höga åtdragningsmoment eller vid något snett borrhål.
För tillfälliga montage ger den tredjepartsgodkända möjligheten till återanvändning både ekonomiska och miljömässiga vinster. Vid varje återanvändning rekommenderas att du kontrollerar gängornas skick med ESSVEs testhylsa för EUS2 innan återmontering. Borra alltid enligt angiven borrdiameter och rengör hålet från borrkax innan montering för att säkerställa rätt infästningsdjup. Använd helst en slagskruvdragare eller mutterdragare för snabbast och säkrast montage — skruven kräver inte ett exakt åtdragningsmoment för att fungera, men undvik att överdra ur förpackningens angivna moment.
Observera: Den rostfria varianten finns men är inte tredjepartsgodkänd för återanvändning. För återanvändning i tillfälliga montage ska gängorna alltid kontrolleras med avsedd testhylsa.
| Produktnamn | BETONGSKRUV ESSVE EUS2-HF ZF 12,5(10)X100MM 25ST/FRP |
|---|---|
| Artikelnummer | 1644014 |
| Vikt | 1.975000 |
| EAN-nr | 7317761965008 |
| Netto vikt | 1.975 |
| Varumärke | ESSVE |
| Produkttyp | Betongskruv |
| Antal i paket | 25 |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto