Gipsskiva för golv — Norgips Golv är en robust gipsskiva avsedd som underlag i golvkonstruktioner. Skivan passar som bärande yta för exempelvis parkett, linoleum, klinker, plast- eller heltäckningsmatta och är framtagen för både renoverings- och nybyggnadsprojekt.
Skivan har god böjhållfasthet och hjälper till att skapa ett stabilt och ljuddämpande golvbjälklag. För att bevara skivans egenskaper bör du förvara dem torrt och plant — vid utomhuslagring ska det finnas luftspalt mellan skivorna och täckningen samt mot marken.
Observera: Förvara skivorna torrt och plant; vid utomhuslagring säkerställ luft mellan skivorna, täckningen och marken för att undvika fuktskador.
| Produktnamn | GIPSSKIVA NORGIPS GOLV NORGIPS 13X600X2400MM |
|---|---|
| Artikelnummer | 1245238 |
| Vikt | 20.592000 |
| EAN-nr | 5709636398264 |
| Netto vikt | 20.592 |
| Varumärke | NORGIPS |
| Produkttyp | Gipsskivor |
| Dimensioner | 2400 x 600 x 13 mm ( L x B x T ) |
| Primär färg | Grå |
| Bredd | 600 mm |
| Längd | 2400 mm |
| Tjocklek | 13 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto