Gipsskiva avsedd för fuktutsatta miljöer — Humidboard från Norgips är en gipsbaserad skiva med vattenavvisande glasfiberväv som ytskikt och en impregnerad glasfiberarmerad kärna. Skivan är framtagen för invändig användning där fuktnivåerna kan vara höga, exempelvis väggar i våtrum eller kalla, ouppvärmda utrymmen.
Skivan är inte alkaliresistent, vilket betyder att du behöver förbehandla ytan med en lämplig primer innan applicering av cementbaserade produkter som golvspackel. Förvara skivorna torrt och plant; vid utvändig förvaring bör det finnas luft mellan skivorna och mellan skivorna och marken. Produkten uppfyller krav för våtrum enligt BKR/GVK och är CE-märkt, vilket underlättar val vid fuktsäkra installationer.
Eftersom skivan inte är alkaliresistent ska du alltid applicera en primer innan du använder cementbaserade material. Rätt förbehandling säkerställer god vidhäftning och skyddar skivans glasfiberkärna vid exempelvis golvspackling.
| Produktnamn | GIPSSKIVA NORGIPS HUMIDBOARD NORGIPS 13X900X2500MM |
|---|---|
| Artikelnummer | 1245239 |
| Vikt | 22.720000 |
| EAN-nr | 7332169005330 |
| Netto vikt | 22.720 |
| Varumärke | NORGIPS |
| Produkttyp | Gipsskivor |
| Dimensioner | 2500 x 900 x 13 mm ( L x B x T ) |
| Primär färg | Grå |
| Bredd | 900 mm |
| Längd | 2500 mm |
| Tjocklek | 13 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto