Gipsskiva för tak av gips med kartongklädd yta och fasade kanter. Norgips kortplank är avsedd som takbeklädnad där du vill ha ett tydligt, dekorativt rutmönster och ett snabbt resultat. Skivan är tillverkad med precisa dimensioner för konsekvent passform vid montering.
Kortplankens format passar vid nybyggnation och renovering där kortare skivor underlättar montage och hantering. Tack vare att endast skruvhålen behöver spacklas blir efterbehandlingen snabbare och enklare. Förvaras torrt och plant för att bibehålla skivans egenskaper.
| Produktnamn | GIPSSKIVA NORGIPS KORTPLANK TAK NORGIPS 13X600X1200MM |
|---|---|
| Artikelnummer | 1390290 |
| Vikt | 7.200000 |
| EAN-nr | 5709636380320 |
| Netto vikt | 7.200 |
| Varumärke | NORGIPS |
| Produkttyp | Gipsskivor |
| Dimensioner | 1200 x 600 x 13 mm ( L x B x T ) |
| Primär färg | Grå |
| Bredd | 600 mm |
| Längd | 1200 mm |
| Tjocklek | 13 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto