Gipsskiva för tak med gipskärna och kartongklädd yta, avsedd som takbeklädnad med fasade kanter. Norgips kortplank ger ett jämnt underlag och ett dekorativt mönster i taket, och är avsedd för invändig användning i takkonstruktioner.
Skivan är dimensionerad för enkel montering och efterbehandling — endast skruvhålen behöver spacklas. Norgips kortplank passar när du vill ha ett jämnt, brandsäkert tak som är lätt att måla eller sätta dekorativ tross. Förvaring bör ske torrt och plant; vid utomhusförvaring krävs luftspalt mellan skivor och underlag.
Observera: Förvara skivorna torrt och plant; vid utvändig lagring krävs luft mellan skivorna och skydd mot fukt.
| Produktnamn | GIPSSKIVA NORGIPS KORTPLANK TAK NORGIPS 13X600X2400MM |
|---|---|
| Artikelnummer | 1389494 |
| Vikt | 14.400000 |
| EAN-nr | 5709636380368 |
| Netto vikt | 14.400 |
| Varumärke | NORGIPS |
| Produkttyp | Gipsskivor |
| Dimensioner | 2400 x 600 x 13 mm ( L x B x T ) |
| Primär färg | Grå |
| Bredd | 600 mm |
| Längd | 2400 mm |
| Tjocklek | 13 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto