Gipsskiva Norgips Standard 12,5x1200x3600mm är avsedd för invändiga tak- och väggbeklädnader och klarar vanliga installationsbehov vid innerväggs- och takmontage. Skivan är tillverkad av gips och har en jämn yta som underlättar spackling och målning. NORGIPS levererar skivor i standardutförande som är CE-märkta och uppfyller klassning enligt EN 520.
Skivan lämpar sig för traditionellt regelverk och kan monteras med vanliga gipsskruvar eller spik. Du kan enkelt kapa skivan med gipssåg eller kniv för anpassning på plats. För bästa resultat rekommenderas normal spackling och slipning före målning eller tapetsering.
Förvara skivorna torrt och plant med underlag och strö på max 600 mm mellan stöden. Vid utomhusförvaring ska det finnas luft mellan paketet och övertäckningen samt god ventilation mellan paket och mark. Om lagring överstiger tre månader bör skivorna placeras på pall särskilt avsedd för gipsskivor för att undvika fuktskador.
| Produktnamn | GIPSSKIVA NORGIPS STANDARD 12,5X1200X3600MM |
|---|---|
| Artikelnummer | 1278617 |
| Vikt | 39.310000 |
| EAN-nr | 7046630120674 |
| Netto vikt | 39.310 |
| Varumärke | NORGIPS |
| Produkttyp | Gipsskivor |
| Serie | Standard |
| Dimensioner | 3600 x 1200 x 12.5 mm ( L x B x T ) |
| Primär färg | Grå |
| Bredd | 1200 mm |
| Längd | 3600 mm |
| Tjocklek | 12.5 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto