Gipsskiva Norgips Ultra Board 12,5x1200x2500mm är en robust gipskiva avsedd för väggkonstruktioner där du behöver ett pålitligt och skruvfast underlag. Produkten från NORGIPS ger stabilitet och en jämn yta som passar både vid nybyggnation och renovering.
Skivan fixeras enkelt med rekommenderade fästelement — exempelvis dyckert härdad 1,8 x 25 mm FZB eller lämplig skruv mot regel/skena — vilket gör monteringen snabb och säker. Tack vare goda brand- och ljudegenskaper är den ett bra val när du vill kombinera funktion och hållbarhet i innerväggar.
För bästa hållbarhet ska du förvara skivorna plant och torrt med strö under paketet med max 600 mm mellan stöden. Vid utomhusförvaring krävs luftspalt mellan paket och övertäckning samt god ventilation mot marken. Om du lagrar längre än tre månader, använd pall avsedd för gipsskivor.
| Produktnamn | GIPSSKIVA NORGIPS ULTRA BOARD 12,5X1200X2500MM |
|---|---|
| Artikelnummer | 1281616 |
| Vikt | 37.170000 |
| EAN-nr | 7046636714822 |
| Netto vikt | 37.170 |
| Varumärke | NORGIPS |
| Produkttyp | Gipsskivor |
| Serie | Ultra Board |
| Dimensioner | 2500 x 1200 x 12.5 mm ( L x B x T ) |
| Primär färg | Grå |
| Bredd | 1200 mm |
| Längd | 2500 mm |
| Tjocklek | 12.5 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto