Gipsplader Norgips Ultra Board 15x1200x900mm är en robust gipsskiva från Norgips som ger dig ett skruvfäst underlag och samtidigt förbättrar både brandskydd och ljudisolering. Skivan är anpassad för vägg- och innertakslösningar där du vill ha ett jämnt underlag för ytskikt och enkel bearbetning tack vare de försänkta långsidorna.
Skivan klarar att bära upp till 33 kg per skruv och upp till 60 kg om du använder plugg, vilket gör den lämplig för hyllor, skåp och andra infästningar i innerväggar. Välj rätt typ av fästdon utifrån underlag och last för att garantera säker montering.
| Produktnamn | GIPSSKIVA NORGIPS ULTRA BOARD 15X1200X900MM |
|---|---|
| Artikelnummer | 1279679 |
| Vikt | 16.200000 |
| EAN-nr | 5709636400868 |
| Netto vikt | 16.200 |
| Varumärke | NORGIPS |
| Produkttyp | Gipsskivor |
| Serie | Ultra Board |
| Dimensioner | 900 x 1200 x 15 mm ( L x B x T ) |
| Primär färg | Grå |
| Bredd | 1200 mm |
| Längd | 900 mm |
| Tjocklek | 15 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto