Gipsskiva Norgips Ytskiva 900x2700mm är en glasfiberarmerad gipsskiva avsedd som ytavjämnare på befintliga väggar. Den passar mot putsade ytor, tegel och trä och skapar en stabil och jämn grund för målning eller tapetsering. NORGIPSkonstruktionen gör skivan mer seg och hanterbar, vilket underlättar montering och formning vid exempelvis mjuka böjar.
Skivan är enkel att bearbeta och kan skruvas eller spikas fast mot underlaget. Tack vare den tunna profilen tar den minimalt med plats samtidigt som den ger ett slätt underlag. Följ rekommendationerna för lagring och hantering för att undvika fuktskador innan montage.
Idealisk för ytavjämning vid renovering av väggar i bostäder och lokaler, för att skapa underlag för målning eller tapet. Även lämplig när du behöver forma mjukt böjda väggpartier.
Observera: Lagra skivor torrt och plant med strö under på max 600 mm. Vid utomhusförvaring ska det finnas luft mellan paket och övertäckning samt god ventilation.
| Produktnamn | GIPSSKIVA NORGIPS YTSKIVA 900X2700MM |
|---|---|
| Artikelnummer | 1280150 |
| Vikt | 13.851000 |
| EAN-nr | 5709636398257 |
| Netto vikt | 13.851 |
| Varumärke | NORGIPS |
| Produkttyp | Gipsskivor |
| Serie | Ytskiva |
| Dimensioner | 2700 x 900 x 6 mm ( L x B x T ) |
| Primär färg | Grå |
| Bredd | 900 mm |
| Längd | 2700 mm |
| Tjocklek | 6 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto