Lampan Hinton från Globo är en elegant golvlampa som lämpar sig väl i vardagsrum, sovrum eller vid en läsfåtölj. Lampan har en stomme i matt svart metall och en opal plastskärm som sprider ljuset jämnt och utan hårda skuggor. Tack vare den inbyggda flexon kan du rikta en koncentrerad ljusstråle för läsning utan att påverka rummets allmänljus.
Det flexibla elementet i skaftet gör det enkelt att vinkla ljuset exakt dit du behöver det. Det är särskilt praktiskt när du vill ha fokuserat ljus för läsning eller handarbete utan att störa övriga i rummet.
Med både E27 och E14 får du flexibilitet att kombinera en starkare ljuskälla för allmänbelysning och en mindre lampa för stämnings- eller läsbelysning. Du väljer själv ljusstyrka och färgtemperatur beroende på användning.
Observera: Ljuskällor medföljer ej.
| Produktnamn | GOLVLAMPA GLOBO HINTON E27/E14 2L SVART |
|---|---|
| Artikelnummer | 1645495 |
| Vikt | 4.650000 |
| EAN-nr | 9007371572427 |
| Netto vikt | 3.560 |
| Varumärke | GLOBO |
| Produkttyp | Golvlampa |
| Serie | Hinton |
| Dimensioner | 178 x 26 cm ( H x Ø ) |
| Spänning (V) | 230 |
| Sockel | E14/E27 |
| IP Klass | IP20 |
| Primär färg | Svart |
| Diameter | 26 cm |
| Höjd | 178 cm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto
