Elegant och underhållsfri pergola för trädgården
- Köp till myggnät & gardiner för att få en mer komplett paviljong -
Umgås med naturen...
Elegant och underhållsfri pergola för trädgården
- Köp till myggnät & gardiner för att få en mer komplett paviljong -
Umgås med naturen från den bekväma loungedelen i din Palermo trädgårdspaviljong. Perfekt som en tillflyktsplats under varma sommardagar och svala kvällar, för utomhusmiddagar, över ett utomhusspa eller helt enkelt för att spendera mer tid bekvämt utomhus. Lägg till myggnät till paviljongen för att skydda dig mot irriterande insekter och ett set gardiner för en privat oas i trädgården.
Utomhuspaviljongen har matta grå paneler som är UV-skyddade på båda sidor. Med hjälp av den unika "Heat Block Technology" förhindrar det heltäckande skuggglaset att solens strålar tränger igenom, vilket gör det svalare och ger en ännu mer behaglig utomhusupplevelse. Denna paviljong med hårt tak är robust, hållbar och ger din trädgård det där lilla extra som gör att du vill njuta av den om och om igen.
Testad för att klara en snöbelastning på 50 kg/m² (4,3 × 4,3 m) och 100 kg/m² (3 × 3 m / 3,5 × 3,5 m / 3,6 × 3,6 m).
Tillbehör: Konstruktionen kan utrustas med både gardiner och myggnät. Carbon Fiber IR-värmare samt perimeter- eller intern belysning kan också läggas till (säljs separat).
Egenskaper
Mångsidig design: Öppen paviljong med hårt tak som är utformad för att passa din livsstil.
Hållbar konstruktion: Stabil, rostbeständig pulverlackerad grå aluminiumstruktur.
Den fyrbenta trädgårdskonstruktionen inkluderar ankare och fotplattor.
Unikt taksystem: Takpanelerna använder inga skruvar, vilket förhindrar läckage. Det rostbeständiga hårda taket har förbättrat luftflöde och öppning för rökventilation.
Tåliga paneler: De 6 millimeter matta, ogenomskinliga grå takpanelerna har heltäckande skuggglas med "Heat Block Technology", vilket förhindrar att solens strålar tränger igenom, gör det svalare och skyddar ditt utomhusutrymme.
Inbyggd takränna: Inkluderat rännsystem som leder bort regnvatten för effektiv dränering.
Väderbeständig året runt: Motståndskraftig mot vind, snö och hagel.
Testad för att klara vindar upp till 90 km/h för alla Palermo-storlekar.
Självmontering: Konstruktionen levereras redo att monteras med förborrade profiler, förskurna skjutpaneler och använder ett enkelt system med skjutbara paneler. Läs alla instruktioner innan du börjar.
Teknisk information
Material: Polykarbonatpaneler, 6 mm 100% UV-skyddade
Färg: Antracitgrå
Höjd till rännan: 217 cm
Vindtät: 25 m/s
Yta: 13 m²
Yttermått
Bredd: 360 cm
Längd: 360 cm
Höjd: 295 cm
Innermått
Bredd: 334 cm
Längd: 334 cm
Garanti
10 år
Vi rekommenderar att kontrollera lokala byggbestämmelser, zonindelning och riktlinjer. Se till att alla nödvändiga tillstånd har erhållits innan produkten installeras. Se även till att installationen sker på en plan, jämn yta med en stabil grund.
| Produktnamn | PAVILJONG CANOPIA PALERMO 3600 360X360CM GRÅ |
|---|---|
| Artikelnummer | 1187987 |
| Vikt | 82.000000 |
| EAN-nr | 7290103123604 |
| Netto vikt | 82.000 |
| Varumärke | CANOPIA |
| Produkttyp | Paviljong |
| Serie | Palermo |
| Dimensioner | 295 cm ( H ) |
| Storlek | 360X360CM |
| Primär färg | Grå |
| Bredd | 360 cm |
| Höjd | 295 cm |
| Längd | 360 cm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto
