Globo Mika är en eleganta pendellampa som kombinerar stilfull design med praktisk funktion. Lampan har ett avlångt takskenstativ med tre hängande skärmar och dekorativa akryl-kristaller, vilket ger ett iögonfallande sken och passar bra över matbord, i vardagsrum eller som en sofistikerad detalj i entrén. Lampans stomme är i matt svart lackerat metall medan skärmarna har patinerade och guldfärgade detaljer för ett exklusivt uttryck.
Du väljer själv ljusstyrkan genom att använda upp till tre valfria E27-lampor, vilket gör det enkelt att anpassa ljusbilden efter behov — från stämningsfullt till funktionellt. Den medföljande kabelns längd och lampans totala höjd gör att du smidigt kan justera placeringen så att ljuset hamnar rätt över ytan du vill belysa.
Lampan har tre E27-socklar och stödjer upp till 40 W per sockel. För en energieffektiv och flexibel lösning rekommenderas LED-lampor med varmt vitt ljus som ger liknande värme och glans i kristallerna utan att alstra mycket värme. Om du vill ha möjlighet till dimring, välj dimbara E27-lampor och en kompatibel dimmer i din installation.
Observera: Levereras utan ljuskällor.
| Produktnamn | PENDELLAMPA GLOBO MIKA E27 3L SVART |
|---|---|
| Artikelnummer | 1576986 |
| Vikt | 2.660000 |
| EAN-nr | 9007371513949 |
| Netto vikt | 2.130 |
| Varumärke | GLOBO |
| Produkttyp | Longboard-pendlare |
| Serie | Mika |
| Dimensioner | 74 x 20 x 150 cm ( L x B x H ) |
| Spänning (V) | 230 |
| Sockel | E27 |
| IP Klass | IP20 |
| Primär färg | Svart |
| Bredd | 20 cm |
| Höjd | 150 cm |
| Längd | 74 cm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto
