Investera i en hållbar och kemikaliefri samlingsplats med bords- och bänkset i termobehandlad furu!
Picknickbord och bänk är funktionella mö...
Investera i en hållbar och kemikaliefri samlingsplats med bords- och bänkset i termobehandlad furu!
Picknickbord och bänk är funktionella möbler för utomhusmiljöer där bord och bänkar kombineras i en genomtänkt konstruktion. Ett ett bänkbord i trä passar utmärkt som picknickbord utomhus i trädgård, på uteplats eller i gemensamma ytor. Bord med bänkar ger stabila sittplatser och gör utebord med bänkar till ett praktiskt val för både privata och offentliga miljöer. Denna process förändrar träets egenskaper så att röta och svamp inte får samma tillväxtförutsättningar som i obehandlat virke, samtidigt som det gör möbeln betydligt mer stabil och mindre benägen att spricka eller slå sig över tid. Med en rejäl tjocklek på fyrtiotvå millimeter på både sittplatser och bordsskiva får du en möbel som känns oerhört solid och gedigen. Med en längd på etthundrasjuttiosju centimeter erbjuder setet gott om plats för social samvaro i både privata trädgårdar och offentliga miljöer såsom parker. Det levereras som en praktisk byggsats som är enkel att montera, så att du snabbt kan börja njuta av ditt nya utomhusutrymme!
Paketet innehåller följande
1 x Bords- och bänkset
1 x Monteringsset
Teknisk information
Färg: Natur
Material: Furu
Yta: Värmebehandlad
Certifiering: Kemikaliefri behandling
Total bredd: 158 cm
Total höjd: 70 cm
Total längd: 177 cm
Mått bord
Bredd: 75 cm
Höjd: 70 cm
Längd: 177 cm
Mått bänkar
Bredd: 25 cm
Höjd: 45 cm
Längd: 177 cm
Övrig information
Trä är en naturprodukt som ändrar egenskaper efter väder och årstid i takt med temperatur och luftfuktighet, vilket ger sprickor i ytan.
Sprickor påverkar inte träets hållbarhet och är inte ett fel på produkten, det är helt naturligt. Träet är impregnerat med ett godkänt och miljövänligt impregneringsmedel som begränsar bildning av mögel på träets yta. Möglet är ofarligt och påverkar inte träets styrka eller hållbarhet – det är rent kosmetiskt.
Möglet försvinner när träet får luft, alternativt kan det tas bort med Atamon eller Rodalon. Tryckimpregnerat trä kan efter ett år med fördel efterbehandlas med träbehandling.
| Produktnamn | PICKNICKBORD HORTUS 177X158X70M TRÄ |
|---|---|
| Artikelnummer | 1470930 |
| Vikt | 60.500000 |
| EAN-nr | 5715050001161 |
| Netto vikt | 59.000 |
| Varumärke | HORTUS |
| Produkttyp | Bord/bänkset |
| Dimensioner | 177 x 158 x 70 cm ( L x B x H ) |
| Primär färg | Beige |
| Bredd | 158 cm |
| Höjd | 70 cm |
| Längd | 177 cm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto
