Den svarta utomhuslampan från Globo är avsedd för belysning av entréer, gångvägar och uteplatser. Lampan har ett skal i metall, en rökfärgad glasskärm och är klassad för utomhusbruk med IP54. Kombinationen av metallstänger runt skärmen och det rökfärgade glaset ger både skydd och ett dämpat ljus.
Med E27‑sockel kan du enkelt använda den ljuskälla som passar ditt behov. Lampans höjd och diameter gör den lämplig som markbelysning eller som kompletterande armatur i trädgårdens gångstråk där du vill ha robust, väderbeständig belysning med en stilren, matt svart yta.
IP54 innebär skydd mot damm i begränsad mängd och skydd mot vattenstänk från alla håll. Det gör lampan lämplig för de flesta oöverbyggda utomhusmiljöer såsom gångvägar, entréer och rabatter, men undvik placering helt exponerad för kraftigt regn eller nedsänkning i vatten.
Observera: Levereras utan ljuskällor.
| Produktnamn | POLLARE GLOBO GRACEY IP54 E27 45CM SVART |
|---|---|
| Artikelnummer | 1238572 |
| Vikt | 1.590000 |
| EAN-nr | 9007371438839 |
| Netto vikt | 1.370 |
| Varumärke | GLOBO |
| Produkttyp | Pollare |
| Serie | Gracey |
| Dimensioner | 45 x 14.3 cm ( H x Ø ) |
| Effekt (W) | 60 |
| Spänning (V) | 230 |
| Dimbar | Nej |
| Sockel | E27 |
| Lampfärg | Svart |
| Färg lampskärm | Rökig |
| IP Klass | IP54 |
| Material lampa | Metall |
| Material lampskärm | Glas |
| Ljuskälla inkluderad | Nej |
| Primär färg | Svart |
| Diameter | 14.3 cm |
| Höjd | 45 cm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto
