Skena Norgips Med Torr Fogtätning är en skena från Norgips som används för anslutning mot golv, tak och väggar i icke bärande innerväggar. Den är framtagen för att bidra till en tätare konstruktion och passar bra när du vill bygga med fokus på ljudkrav.
Här får du en rak och lättanvänd profil som fungerar i flera typer av innertaks- och vägglösningar. Den torra fogtätningen och de fyra tätlisterna hjälper till att skapa en mer sluten anslutning, samtidigt som skenan kan skarvas kant i kant för ett smidigt montage.
Den torra fogtätningen är en viktig del när du vill förbättra anslutningen mellan byggdelar utan extra arbetsmoment. Lösningen gör skenan väl lämpad där du vill kombinera enkel montering med en tätare avslutning. För dig som bygger med Norgips i innerväggar och innertak är det en praktisk detalj som bidrar till ett mer genomtänkt resultat.
| Produktnamn | SKENA NORGIPS MED TORR FOGTÄTNING 70X55X3000MM |
|---|---|
| Artikelnummer | 1281187 |
| Vikt | 2.370000 |
| EAN-nr | 7332169019382 |
| Netto vikt | 2.370 |
| Varumärke | NORGIPS |
| Produkttyp | Skena |
| Dimensioner | 3000 x 70 mm ( L x B ) |
| Bredd | 70 mm |
| Längd | 3000 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto