Sockelskruv från Essve!
Sockel- och golvskruv är utvecklad för säker och stabil montering av listverk, socklar samt massiva furugolv inomhus....
Sockelskruv från Essve!
Sockel- och golvskruv är utvecklad för säker och stabil montering av listverk, socklar samt massiva furugolv inomhus. Den är anpassad för användning mot underlag av trä eller stålregel och ger ett pålitligt resultat i både renoverings- och nybyggnadsprojekt. Vid arbete med hårdare trägolv, som exempelvis ek, rekommenderas förborrning för bästa resultat. Skruven är tillverkad av härdat stål och har en gulkromaterad ytbehandling, med eller utan vit lack, vilket ger ett gott skydd och ett diskret utseende. Den smarta konstruktionen med motgänga under huvudet pressar materialet effektivt mot underlaget och säkerställer en tight och stabil montering. Dessutom är skruven utrustad med fiberskär i spetsen som minskar risken för sprickbildning och sänker inskruvningsmomentet, vilket gör arbetet både enklare och mer skonsamt för materialet!
Teknisk information
Material: Stål
Längd: 57 mm
Diameter: 3,9 mm
Användningsområde: Utomhus
Ytbehandling: Gulkromaterad, Vitlackerad
Korrosivitetsklass: C4
Bits: TX10
Antal: 20 st
| Produktnamn | SOCKELSKRUV ESSVE 3,9X57MM GULKROM VIT 20ST/FP |
|---|---|
| Artikelnummer | 1426756 |
| Vikt | 0.063000 |
| EAN-nr | 7317761942283 |
| Netto vikt | 0.060 |
| Varumärke | ESSVE |
| Produkttyp | Sockelskruv |
| Dimensioner | 57 x 3.9 x 3.9 mm ( L x B x Ø ) |
| Antal i paket | 20 |
| Inomhus/Utomhus | Inomhus |
| Skruvhuvud | TX10 |
| Primär färg | Vit |
| Bredd | 3.9 mm |
| Diameter | 3.9 mm |
| Längd | 57 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto