H317 Kan orsaka allergisk hudreaktion
H318 Orsakar allvarliga ögonskador
H334 Kan orsaka allergi- eller astmasymtom eller andningssvårigheter vid inandning
Textilfärg Nitor Djupsvart 13 er en textilfärg från Nitor som passar när du vill färga om kläder eller andra textilier i bomull, lin eller viskos. Den är avsedd för användning vid 30–60 °C och ger dig möjlighet att arbeta med ett enkelt hemma-projekt utan att behöva lämna in plaggen.
I förpackningen ingår 75 ml färg och 100 g fixering, vilket ger dig det du behöver för själva färgningen. Tänk på att komplettera med textilfärgsalt för bästa resultat. Produkten räcker till upp till 400 g tyg, vilket gör den lämplig för mindre mängder textil eller flera mindre delar i samma färgning.
Färgen är anpassad för textilier som består av bomull, lin och viskos. Det gör den användbar för vanliga plagg, hemtextilier och andra projekt där du vill ge materialet en ny och enhetlig svart nyans. Nitor gör det enkelt att uppnå ett tydligt resultat när du följer anvisningarna för temperatur och förbehandling.
Medföljande tillbehör:
| Produktnamn | TEXTILFÄRG NITOR DJUPSVART 13 |
|---|---|
| Artikelnummer | 1301280 |
| Vikt | 0.210000 |
| EAN-nr | 3045200619130 |
| Netto vikt | 0.189 |
| Varumärke | NITOR |
| Produkttyp | Textilfärg |
| Serie | DJUPSVART 13 |
| Primär färg | Svart |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto