Trallskruv MFT XLNT 4,2x55 C4 bandad 1000 st är en rakbandad trallskruv för professionella byggare och vana hemmafixare som monterar trall i större mängder. Mft 2000 C4-testad ytbehandling, PH2-bitsfäste och delgängad konstruktion passar för effektivt arbete med skruvautomat. Skruven passar de flesta modeller av skruvautomater som är avsedda för rakbandad skruv.
För trallkonstruktioner som utsätts för väder ger den 2000 C4-testade ytbehandlingen ett korrosionsskydd som är anpassat för utomhusbruk. Tillsammans med härdat kolstål SAE 10B21 ger konstruktionen en hållbar infästning för trallskruv för utomhusbruk.
Fiberskäret i spetsen minskar risken för sprickbildning, medan det låga iskruvningsmomentet ger en jämnare montering. Fräsribborna under det försänkta huvudet hjälper skruven att sjunka in och ger en slät yta utan stickor. Den delgängade konstruktionen håller ihop brädorna under monteringen.
Den raka bandningen ger ett jämnt flöde i skruvautomaten när många brädor ska fästas. PH2-bitsfästet passar motsvarande bits, och förpackningen med 1000 skruvar räcker till omfattande trallinstallationer med trallskruv för skruvautomat.
Observera: Passar de flesta modeller av skruvautomater som är avsedda för rakbandad skruv.
| Produktnamn | TRALLSKRUV MFT BANDAD XLNT C4 4,2X55MM 1000ST/FRP |
|---|---|
| Artikelnummer | 1315144 |
| Vikt | 3.664000 |
| EAN-nr | 7034355004225 |
| Netto vikt | 3.331 |
| Varumärke | MFT |
| Produkttyp | Trallskruv |
| Dimensioner | 55 x 4.2 mm ( L x Ø ) |
| Antal i paket | 1000 |
| Skruvhuvud | PH2 |
| Primärt material | Stål |
| Diameter | 4.2 mm |
| Längd | 55 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto