L-profil i stål från Norgips avsedd för hörnlösningar och som kantprofil vid brandinklädnad av stål. Profilerna är utformade för att ge en rak och hållbar avslutning vid tak- och väggkonstruktioner.
Profien passar vid vanliga byggjobb där du behöver en slitstark och stabil kantlösning. Du monterar profilen med lämpliga fästelement beroende på underlaget; tänk på att välja fästdetaljer som är kompatibla med dina övriga material och projektets krav.
Den här vinkelprofilen fungerar som kant- och stödprofil vid uppbyggnad av brandinklädnad och beklädnader på stålstommar. Den raka 50/50-profilen underlättar avslut mot andra byggdelar och ger ett stabilt underlag för påbyggnad av plåt, gipsskivor eller annan beklädnad.
| Produktnamn | VINKELPROFIL NORGIPS 50X50X3000MM |
|---|---|
| Artikelnummer | 1246233 |
| Vikt | 1.350000 |
| EAN-nr | 7038650000029 |
| Netto vikt | 1.350 |
| Varumärke | NORGIPS |
| Produkttyp | Vinkelprofil |
| Dimensioner | 3000 x 50 x 50 x 0.5 mm ( L x B x H x T ) |
| Primär färg | Silver |
| Bredd | 50 mm |
| Höjd | 50 mm |
| Längd | 3000 mm |
| Tjocklek | 0.5 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto