GOLVVÄRME EL RAYCHEM T2BLACK-12 325W 26,5M
Välj tillbehör
Borttaget från varukorgen
T2Black - lillebror till T2Blå!
Fullständig produktbeskrivning
montage_service_title_home_visit
Offert efter hembesök, kontakta oss.
Vill du ha hjälp med montering?
montage_service_description_home_visit
Produktbeskrivning
T2Black-12 (ca 12W/meter kabel) används främst under klinkergolv men kan också förläggas under trä, laminat samt plastmatta så länge som instruktionerna för detta efterföljs (se separat informationsblad). T2Black-12 finns i längder mellan 14,5-98 m.
Värmekabeln passar perfekt i avjämningsmassan under till exempel klinkers och natursten. Det är en löslagd värmekabel som ska ligga inspacklad i 10-15 mm golvspackel. T2Black-12 passar framför allt bra i badrum där en golvvärmematta oftast inte passar pga av toalettstol, avlopp och andra hinder. T2Black-12 kan installeras på alla formstabila undergolv (betong, trä, plastmatta) – i torra eller våta utrymmen och får även förläggas på brännbart underlag (max 125 W/m²).
Traditionellt lägger man 10 m värmekabel per kvadratmeter (CC-100 mm), vilket ger 125W/m².
I sämre isolerade utrymmen kan man förlägga kabeln tätare tex CC-80 mm, vilket ger 150W/m².
I bättre isolerade utrymmen kan man glesa kabeln till CC-120 mm, vilket ger 100W/m² eller CC-150 mm, vilket ger 80W/m².
Ingår i paketet
Värmekabel i färdig längd, 26,5 m
NRG-DM golvvärmetermostat
Limstavar för limpistol för att fästa kabeln. Räkna med 2 limstavar per 10 m värmekabel
Givarslang
Universalskylt
Tillbehör att köpa till
Flytspackel
Primer
Teknisk information
Längd: 26,5 m
Spänning: 230 V
Effekt: 180 W
Max. exponeringstemperatur +90°C
Min. installationstemperatur +5°C
Anslutningskabelns längd: 2,5 m
Teknisk information: Termostat
Storlek inkl. ram: 82x82x40 mm
Kapslingsklass: IP21
Spänning: 230 VAC +/- 10 %, 50 Hz
OBS! T2Black-12 ska förläggas och installeras av behörig elektriker.
Artikeldata
Produktnamn GOLVVÄRME EL RAYCHEM T2BLACK-12 325W 26,5M