Focus VLM 300 R är en golvstående varmvattenberedare med rostfri tank, avsedd för hushåll där behovet av varmvatten är stort. Produkten från Metro therm passar bra för bad, flera duschar eller andra större tappställen och är utformad för enkel placering i standardmoduler.
Tack vare den rostfria tanken klarar beredaren områden med lågt pH eller kolsyrehaltigt vatten bättre än vanliga emaljerade tankar. Modulformatet 60×60 och nedåtgående röranslutning gör installationen enklare i trånga utrymmen. Den medföljande elpatronen och armatursatsen gör att du snabbt får anläggningen driftklar.
Tankens material minskar risken för korrosion i områden med aggressivt dricksvatten. Det innebär längre livslängd och färre underhållsinsatser jämfört med emaljerade alternativ.
Beridaren levereras med en elpatron som ger möjlighet till ren eldrift. Uppvärmningstiden till 50 °C vid 400 V är cirka 289 minuter, vilket är viktigt att beakta vid dimensionering för hushållets behov.
Medföljande tillbehör:
| Produktnamn | VARMVATTENBEREDARE METRO THERM FOCUS VLM 300 R |
|---|---|
| Artikelnummer | 1648165 |
| Vikt | 117.000000 |
| EAN-nr | 0200000332709 |
| Netto vikt | 97.000 |
| Varumärke | METRO THERM |
| Produkttyp | Varmvattenberedare |
| Serie | Focus |
| Dimensioner | 595 x 1900 mm ( B x H ) |
| Effekt (W) | 3000 |
| Max tryck (bar) | 10 |
| IP Klass | IPX4 |
| Energiklass | C |
| Primär färg | Vit |
| Bredd | 595 mm |
| Höjd | 1900 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto