BAUHAUS Montageservice erbjuder dig som kund montering och installation till ett från-pris på denna produkt. Avståndet från adress för montering till närmsta BAUHAUS-varuhus ska vara inom en radie av 6 mil.
Timberman Novego Premium Barbados är ett vinylgolv som ger ett naturligt, varmt intryck i hemmet med vinylgolv i träimitation och en autentisk trägolvskänsla. Golvet är tillverkat i vinyl med en ultramatt 3D-prägling som efterliknar ett oljat trägolv och skapar en ultramatt yta med realistisk trästruktur. Den integrerade konstruktionen med foam-underlag och ett komfortlager ger mjukare gångkänsla, samtidigt som klicksystemet gör det snabbt och enkelt att lägga tack vare sitt klickgolv, smidig installation och DIY-vänliga uppbyggnad.
Ytan är vattenavvisande och golvet har slitstyrka klass 33, vilket gör det till ett slitstarkt vinylgolv som är väl lämpat för ytor med mycket trafik. Det lämpar sig väl för utrymmen med mycket trafik som hall och kök, men fungerar lika bra i vardagsrum och sovrum. Det fungerar som ett golvvärmevänligt vinylgolv, är ett lättstädat golv och erbjuder ljudreducerande golv med tyst vinylgolv‑egenskaper. Novego Premium är också kompatibelt med golvvärme och lämpar sig för nästan alla rum i bostaden där du vill ha ett tåligt, lättskött och ljuddämpande golv. En förpackning täcker 1,62 m² och ger tydlig information om förpackningsstorlek och täckning per paket.
Det fasta foam-underlaget tillsammans med det mjuka komfortlagret minskar ljudnivån i rummet och gör golvet behagligare att gå på, samtidigt som det erbjuder inbyggd stegljudsdämpning och extra komfort. Ljudmembranen i konstruktionen reducerar steg‑ och talsljud med upp till 21 dB, vilket ger en tydlig akustikförbättring och gör det till ett optimalt bostadsgolv. Det är särskilt fördelaktigt i lägenheter och öppna planlösningar där ett familjevänligt och tyst golv är extra viktigt.
Garanti: 30 år för privat bruk
| Produktnamn | VINYLGOLV TIMBERMAN NOVEGO PREMIUM BARBADOS 1,62M²/PKT |
|---|---|
| Artikelnummer | 1519947 |
| Vikt | 20.500000 |
| EAN-nr | 5707048026577 |
| Netto vikt | 20.000 |
| Varumärke | Timberman |
| Produkttyp | Vinylgolv |
| Serie | Novego |
| Dimensioner | 1800 x 225 x 9 mm ( L x B x T ) |
| Garanti | 30 år |
| Mönster | Plank |
| Slitageklass | 33 |
| Klickmontering | Ja |
| Kompatibel med värmegolv | Ja |
| Primär färg | Beige |
| Bredd | 225 mm |
| Längd | 1800 mm |
| Tjocklek | 9 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto
