BAUHAUS Montageservice erbjuder dig som kund montering och installation till ett från-pris på denna produkt. Avståndet från adress för montering till närmsta BAUHAUS-varuhus ska vara inom en radie av 6 mil.
Timberman Novego Premium Grenada är ett dekorativt och tåligt vinylgolv avsett för bostäder med hög belastning. Det ultramatta ytskiktet med 3D-prägling efterliknar oljat trä med ådringar och knastar, samtidigt som det integrerade underlaget i foam och ett komfortlager ger en behaglig gångkänsla. Du monterar golvet snabbt med klicksystemet och får ett slitstarkt resultat som passar för många rum i hemmet.
Golvet har en integrerad ljudmembran som reducerar stegljud upp till cirka 21 dB och fungerar som ett ljudreducerande golv och tyst vinylgolv, vilket gör det lämpligt i lägenheter eller rum där akustik spelar roll. Det inbyggda foamlagret bidrar både till värmeisolering och en mjukare känsla under fötterna, och ger ytterligare inbyggd stegljudsdämpning samt förbättrad akustik, vilket gör att rum upplevs både tystare och mer ombonade. Detta gör golvet idealiskt som bostadsgolv, särskilt i lägenheter, öppna planlösningar och andra familjevänliga miljöer.
Novego Premium Grenada är klassat som slitstyrka 33 och är vattenavvisande, vilket underlättar daglig rengöring och gör golvet tåligt mot vanlig slitage. Golvet är dessutom kompatibelt med golvvärme och fungerar utmärkt som ett golvvärmevänligt vinylgolv, vilket ger dig flexibilitet vid planering av uppvärmning och gör det passar lika bra i hall och kök som i vardagsrum och sovrum.
Garanti: 30 år för privat bruk
| Produktnamn | VINYLGOLV TIMBERMAN NOVEGO PREMIUM GRENADA 1,62M²/PKT |
|---|---|
| Artikelnummer | 1519949 |
| Vikt | 20.500000 |
| EAN-nr | 5707048026607 |
| Netto vikt | 20.000 |
| Varumärke | Timberman |
| Produkttyp | Vinylgolv |
| Serie | Novego |
| Dimensioner | 1800 x 225 x 9 mm ( L x B x T ) |
| Garanti | 30 år |
| Mönster | Plank |
| Slitageklass | 33 |
| Klickmontering | Ja |
| Kompatibel med värmegolv | Ja |
| Primär färg | Brun |
| Bredd | 225 mm |
| Längd | 1800 mm |
| Tjocklek | 9 mm |
Kundklubben som ger dig erbjudanden, service och inspiration
Genom att lägga till produkter i Favoriter så kan du enkelt få en överblick över valda produkter!
Logga in eller skapa konto
